Menu
Modele

FAQ.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Porsche E-Performance? Być może pomocna okaże się nasza lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt z najbliższym Porsche Centrum.

Opcje ładowania
Gdzie mogę naładować moje Porsche?

Twoje Porsche można wygodnie ładować w różnych codziennych sytuacjach: w domu, w podróży oraz w miejscu docelowym. Do ładowania w domu służy szereg urządzeń do ładowania Porsche. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze swoim partnerem Porsche. W wybranych destynacjach, na przykład w luksusowych hotelach, dostępne są specjalne ładowarki Porsche Destination Charging – kliknij i zobacz aktualna mapę tych miejsc.

Z których gniazd elektrycznych mogę ładować swoje Porsche?

Możesz ładować swoje Porsche zarówno z domowych gniazdek elektrycznych przeznaczonych dla danego rynku, jak i z gniazd przemysłowych. Aby ładować z najwyższą możliwą efektywnością i w możliwie najkrótszym czasie, zalecamy użycie przemysłowego gniazda elektrycznego. W niektórych krajach dostępna jest wstępna kontrola online, która umożliwia bardziej szczegółową analizę konkretnej sytuacji w Twoim miejscu zamieszkania. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się ze swoim partnerem Porsche.

Czy podane czasy ładowania mogą się różnić?

Tak. Na czas ładowania wpływa wiele czynników, takich jak: dostępna moc wyjściowa infrastruktury energetycznej, wstępna wentylacja kabiny oraz stan naładowania i temperatura wysokonapięciowego akumulatora. Innym ważnym czynnikiem związanym z ładowaniem w domu jest dostosowana do potrzeb klienta domowa instalacja. W przypadku ładowania prądem zmiennym (AC) decydującym parametrem jest moc wyjściowa ładowarki pokładowej zainstalowanej w samochodzie. Z tego względu czasy ładowania mogą znacznie różnić się od podanych wartości.

Ładowanie w domu
Jakie urządzenia Porsche oferuje do ładowania mojego samochodu w domu i gdzie mogę je kupić?

Porsche oferuje różne domowe urządzenia do ładowania, takie jak ładowarka Porsche Mobile Charger Connect oraz menedżer energii Porsche Home Energy Manager – jako wyposażenie standardowe i opcjonalne. Dostępne są również różne opcje montażu, takie jak stacja ładująca Porsche Charging Dock lub kolumna do ładowania Porsche Compact Charging Pedestal. Możesz je kupić za pośrednictwem funkcjonujących kanałów sprzedaży, na przykład u partnera Porsche.

Jak mogę sprawdzić, czy mogę ładować swoje Porsche we własnym domu?

Aby sprawdzić podstawowe warunki korzystania ze sprzętu do ładowania Porsche w Twoim domu, możesz skorzystać ze wstępnej kontroli online, dostępnej tutaj. W celu przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji partner Porsche może zorganizować kontrolę przeprowadzoną przez zewnętrznego usługodawcę, który sprawdzi infrastrukturę elektryczną w Twoim domu i uzgodni szczegóły dotyczące instalacji sprzętu.

Czy są jakieś warunki prawne, których należy przestrzegać podczas instalacji domowych urządzeń do ładowania?

Instalację domowego sprzętu do ładowania można zaklasyfikować jako zmianę strukturalną. Dlatego przed montażem zalecamy koordynację ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, takimi jak dostawca energii, lokalne władze, społeczność lokatorów oraz, w razie potrzeby, właściciel nieruchomości.

Dlaczego potrzebuję menedżera energii Porsche Home Energy Manager?

Porsche Home Energy Manager monitoruje zużycie energii i mocy w Twoim domu. Chroni domową instalację przed przeciążeniem („blackoutem”) i pozwala na korzystanie z funkcji inteligentnego ładowania, które obejmują automatyczne ładowanie samochodu w sposób tak szybki i ekonomiczny, jak to tylko możliwe. Inteligentne ładowanie uwzględnia wybraną taryfę energii, zainstalowany system paneli fotowoltaicznych oraz inne bieżące odbiorniki prądu, tak aby zapobiec przeciążeniu obwodu elektrycznego.

Jaka jest różnica pomiędzy ładowarkami Porsche Mobile Charger a Porsche Mobile Charger Connect?

Porsche Mobile Charger i Porsche Mobile Charger Connect to ładowarki dla samochodów z akumulatorem wysokonapięciowym. Różnią się one wydajnością ładowania i obsługiwanymi funkcjami. Ładowarkę Porsche Mobile Charger Connect obsługuje się za pomocą wygodnego ekranu dotykowego. W połączeniu z menedżerem energii Porsche Home Energy Manager wspiera ona aplikacje inteligentnego ładowania i zapewnia ochronę domowej instalacji przed przeciążeniem („blackoutem”). Dla Porsche Mobile Charger Connect dostępne są również liczne akcesoria.

Czy mogę podłączyć ładowarkę Porsche do innych systemów zarządzania energią?

Oferowane przez Porsche urządzenia do ładowania bazują na otwartych standardach. Jednak ze względu na mnogość dostępnych na rynku produktów możliwość łączenia ich z systemami zarządzania energią firm trzecich może się różnić. W przypadku Porsche Taycan zalecamy używanie ładowarki Porsche Mobile Charger Connect oraz menedżera energii Porsche Home Energy Manager. Obecnie urządzenia do ładowania Porsche można łączyć z systemami automatyki domowej (systemy inteligentnego domu) tylko za pośrednictwem protokołu EEBUS.

Które funkcje ładowarki Mobile Charger Connect i menedżera energii Home Energy Manager mogą być używane w starszych samochodach (np. Porsche Cayenne E-Hybrid)?

Starsze generacje pojazdów nie obsługują protokołu ISO15118. Oznacza to, że niektóre funkcje ładowania będą w tym przypadku ograniczone. Niezależnie od modelu samochodu możesz korzystać z ochrony przed przeciążeniem, a także z bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania sprzętu do ładowania. Możesz też wyświetlać statystyki ładowania oraz monitorować stan urządzenia w My Porsche i aplikacji Porsche Connect (dostępność zależnie od kraju). Funkcje takie jak ładowanie zoptymalizowane kosztowo i czasowo obsługiwane są wyłącznie przez protokół ISO 15118.

Wybrałem ładowanie zoptymalizowane kosztowo. Dlaczego mój rachunek jest wyższy niż się spodziewałem?

Aby móc korzystać z funkcji ładowania zoptymalizowanego kosztowo, oprócz wybrania odpowiedniego ustawienia w Home Energy Manager należy aktywować włącznik czasowy (timer) ładowania w samochodzie. Jeśli tego nie zrobisz, samochód zostanie automatycznie naładowany z maksymalną mocą.

Ładowanie w podróży
Jak mogę ładować swój samochód na publicznych stacjach ładowania?

Jeśli chcesz naładować swoje Porsche w publicznym punkcie ładowania, musisz najpierw aktywować ładowanie – na przykład smartfonem lub kartą RFID. Następnie podłącz kabel ładowania do swojego Porsche: - Na stacjach ładowania prądem stałym (DC) kabel jest trwale przymocowany do kolumny ładującej. - Na stacjach ładowania prądem zmiennym (AC), w szczególności w Europie, potrzebny jest kabel do ładowania typu 3, dostępny jako wyposażenie opcjonalne u partnera Porsche. Ładowanie zwykle rozpoczyna się automatycznie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na odpowiedniej stacji ładowania.

Jaki jest najlepszy sposób na odszukanie najbliższego punktu ładowania?

Możesz wyświetlić dostępne publiczne punkty ładowania na ekranie systemu PCM samochodu. W tym celu skorzystaj z wyszukiwania punktów POI lub Planera ładowania Porsche (o ile jest dostępny w Twoim kraju). Więcej informacji na ten temat można uzyskać w instrukcji obsługi. Należy pamiętać, że ze względu na tempo rozbudowy sieci publicznych punktów ładowania PCM może nie pokazywać wszystkich dostępnych punktów.

Czy przechodzień może wyciągnąć wtyczkę podczas ładowania samochodu na publicznej stacji ładowania?

Nie. Po włożeniu wtyczki do gniazda ładowania samochodu jest ona automatycznie wykrywana i blokowana. Kabel ładujący zostaje zabezpieczony przed odłączeniem, a Twoje Porsche – przed odjechaniem.

Samochód
Jak mogę sprawdzić, czy moje Porsche nie jest całkowicie rozładowane?

Zamiast dopuścić do całkowitego rozładowania Twój samochód zazwyczaj w odpowiednim czasie poinformuje o niskim stanie naładowania. Należy śledzić informacje wyświetlane na ekranie systemu PCM oraz w zestawie wskaźników. W przypadku niskiego poziomu naładowania Porsche może również zasugerować nawigację do pobliskiego punktu ładowania. Dostępnych jest wiele opcji ładowania Twojego Porsche w codziennym użytkowaniu, na przykład podczas przerw w podróży na stacjach paliw i parkingach, w trakcie zakupów lub po zaparkowaniu samochodu.

Czy zawsze muszę ładować swoje Porsche „do pełna”?

Nie, nie zawsze. Częściowe naładowanie nie powoduje utraty pojemności (efekt pamięci) i nie skraca żywotności akumulatora wysokonapięciowego. Ponadto wraz ze wzrostem stanu naładowania akumulatora spada szybkość ładowania. Dlatego ładowanie akumulatora tylko do ok. 80% lub do osiągnięcia wymaganego zasięgu może być nawet korzystne.

Od czego zależy zasięg mojego Porsche?

Na zasięg wpływają różne czynniki, takie jak styl jazdy, korzystanie z funkcji z zakresu komfortu, aerodynamika oraz warunki drogowe. Najważniejszym czynnikiem jest Twój styl jazdy. Przyjazny dla środowiska i przewidujący styl jazdy sprzyja odzyskiwaniu energii hamowania, a tym samym ogranicza spadek zasięgu. Możesz również zmniejszyć intensywność korzystania z funkcji komfortu, takich jak klimatyzacja i ogrzewanie, a także montować dodatkowe części wpływające na aerodynamikę (np. boksy dachowe) tylko wtedy, gdy są one potrzebne.

Na co w szczególności muszę zwrócić uwagę w chłodne dni?

Funkcje komfortu używane podczas chłodnej pogody (np. ogrzewanie) mogą zmniejszać zasięg pojazdu. Ich wpływ można zminimalizować poprzez korzystanie z wygodnej, wstępnej wentylacji kabiny podczas ładowania – niezbędna moc grzewcza będzie wówczas pobierana z sieci energetycznej. Wydajność ładowania wysokonapięciowego akumulatora może być również ograniczona w niskich temperaturach. Korzystanie z Planera ładowania Porsche oraz funkcji wstępnego przygotowania akumulatora może jednak nagrzać akumulator przed ładowaniem i zapewnić w ten sposób optymalne warunki ładowania.

Na co muszę zwrócić uwagę, jadąc za granicę?

Przepisy i zezwolenia obowiązujące w poszczególnych krajach mogą ograniczać korzystanie z urządzeń do ładowania za granicą. Sprawdź w instrukcji obsługi i u partnera Porsche, czy Twoje urządzenia są odpowiednie w danym kraju, czy też potrzebujesz dodatkowego wyposażenia.

Wsparcie
Gdzie mogę uzyskać wsparcie?

Jeśli masz pytania dotyczące oferowanego sprzętu do ładowania Porsche, sposobu jego instalacji i występujących problemów, skontaktuj się ze swoim partnerem Porsche lub działem wsparcia Porsche Connect Support (jeśli jest dostępny w Twoim kraju). Uzyskasz tam profesjonalne doradztwo i pomoc w zlokalizowaniu usterek, a w razie potrzeby zainicjujesz niezbędne procesy rozwiązania problemów.

Your search failed to deliver any results.

Not the right one?
New Search

Dowiedz się więcej na temat Porsche E-Performance

Dowiedz się więcej na temat Porsche E-Performance, elektromobilności oraz samochodu sportowego przyszłości.

Zużycie i emisje

Modele Taycan
26,9 – 24,6
kWh/100 km
0
g/km
Modele Panamera E-Hybrid
3,3 – 2,6
l/100 km
76 – 60
g/km
18,1 – 16,0
kWh/100 km
Cayenne E-Hybrid
3,2 – 3,1
l/100 km
74 – 70
g/km
18,5 – 17,6
kWh/100 km