Menu
Modele

Porsche Impact FAQ

Często zadawane pytania – Porsche Impact FAQ


Porsche Impact to pilotażowy projekt opracowany przez Porsche Digital i Porsche AG. Dzięki tej inicjatywie chcemy zaoferować naszym klientom możliwość zrównoważenia emisji CO2 z jazdy ich samochodem poprzez bezpośrednie finansowanie certyfikowanych projektów kompensacyjnych. Już dziś jako Porsche możemy uchodzić za przykład – równoważymy emisje naszej wewnętrznej floty, współpracując z wiodącym podmiotem realizującym międzynarodowe projekty ograniczania emisji: South Pole. Teraz także kierowcom Porsche zapewniamy możliwość wyrównania emisji dwutlenku węgla ich pojazdów. Jak to działa? Na podstawie określonego przebiegu i konkretnego zużycia paliwa kalkulator emisji szacuje emisję CO2 oraz odpowiednią wartość kompensacji. Następnie kierowcy Porsche otrzymują do wyboru kilka projektów wyrównawczych, w które mogą zainwestować wyliczoną kwotę.

Kierowcy Porsche – na zasadzie dobrowolności – mogą oszacować swoje emisje CO2, a także odpowiednią wartość kompensacji. Szacunkową wartość można zainwestować w jeden z czterech międzynarodowych projektów służących redukcji emisji. Więcej informacji na temat poszczególnych projektów można znaleźć na stronie Porsche Impact.

Porsche Impact jest dostępny w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce. W przyszłości będzie wprowadzany w kolejnych krajach.

Porsche chce zapobiegać i ograniczać emisję CO2 w całym łańcuchu wartości. W tym celu producent uwzględnia kompleksowy proces rozwoju, w tym łańcuch dostaw, produkcję, a także same pojazdy. Podstawę rozwoju naszych samochodów poza osiągami od zawsze stanowiła minimalizacja zużycia paliwa i emisji. Teraz, dzięki Porsche Impact, możliwe jest również zneutralizowanie indywidualnych emisji CO2 w oparciu o konkretny przebieg i zużycie paliwa. Inicjatywa buduje pomost między teraźniejszością a neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłością.

70 proc. wszystkich kiedykolwiek zbudowanych aut Porsche do dziś jeździ po drogach. Porsche Impact jest inicjatywą skierowaną głównie do klientów posiadających te pojazdy. Ponieważ produkcja energii elektrycznej również powoduje emisję CO2, planujemy zaoferować Porsche Impact także dla nabywców nadchodzących modeli na prąd.

Obecnie Porsche równoważy emisję swojej wewnętrznej floty, w tym fabrycznych pojazdów wyścigowych. Dodatkowy wkład stanowią dalsze, specyficzne dla danego rynku działania kompensacyjne. Porsche inwestuje w te same projekty, które są oferowane kierowcom.

Nie, Porsche nie zarabia na inicjatywie Porsche Impact. Kierowcy Porsche kierują środki bezpośrednio do South Pole.

South Pole jest wiodącym dostawcą globalnych rozwiązań i usług finansowych w zakresie zrównoważonego rozwoju – dysponuje ponad 250 ekspertami w 18 biurach na całym świecie. Od ponad dekady firma współpracuje z wieloma organizacjami publicznymi, prywatnymi oraz z sektora publicznego nad przyspieszeniem transformacji w kierunku świadomego klimatycznie społeczeństwa. Obszar działalności South Pole obejmuje finansowanie projektów i rozwoju rozwiązań technicznych, pozyskiwanie danych i doradztwo w zakresie ryzyka i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem, a także rozwój towarów środowiskowych, takich jak kredyty energetyczne – węglowe lub na zakup energii odnawialnej. South Pole zmobilizowało finansowanie dla ponad 700 projektów mających na celu ograniczenie emisji, zwiększanie udziału energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej oraz zapewnienie zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego.

We współpracy z partnerem South Pole firma Porsche wybrała wstępnie szereg projektów kompensacyjnych na całym świecie. Projekty te są certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami i mają różne cele, np. zwiększanie udziału energii słonecznej lub wodnej, a także ochrona lasów. Projekty wspierają również lokalne społeczności – poprzez inwestowanie w edukację, zdrowie i lokalny rozwój gospodarczy. Więcej informacji o poszczególnych projektach można znaleźć na stronie internetowej Porsche Impact.

Generalnie nie funkcjonują uznawane międzynarodowo, certyfikowane projekty realizowane w Europie. A ponieważ Porsche Impact koncentruje się na projektach certyfikowanych, projekty europejskie nie są oferowane.

Wstępnie wybrane projekty kompensacyjne są certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami „Gold Standard” oraz „Verified Carbon Standard” (VCS). „Gold Standard” został opracowany przez organizację ekologiczną WWF, a VCS – zainicjowany przez organizację non-profit Verra. Oba te standardy jakości zapewniają, że projekty są realizowane zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Ponadto przez 6 miesięcy projekty weryfikują i oceniają niezależne podmioty zewnętrzne.

Szacowana wartość kompensacji różni się w zależności od projektu ze względu na różne koszty związane z poszczególnymi projektami. Koszty te zależą od kosztów stron trzecich związanych z lokalizacją, wdrażaniem, prowadzeniem i kontrolą projektów.

Emisje są szacowane na podstawie podanego rocznego przebiegu i indywidualnego średniego zużycia paliwa. Należy pamiętać, że faktyczna emisja może się różnić w zależności od indywidualnego stylu jazdy.

Możesz zgodzić się na otrzymywanie aktualizacji o wybranych projektach kompensacyjnych w trakcie dokonywania płatności na stronie płatności South Pole. Co 6 miesięcy będziesz otrzymywać wówczas informacje o postępach w projektach.

Wyślij wiadomość e-mail na adres impact@porsche.digital. Z przyjemnością zapoznamy się z Twoją opinią i udoskonalimy Porsche Impact.